מהו ממסר פחת?

מהו ממסר פחת ומה תפקידו?

ועד כמה הוא נחוץ לנו בחיינו למרות שעל פי רוב איננו מודעים כלל לקיומו ותפקידו!!

רבים נוטים לקרוא לו "מפסק ראשי" שזו טעות מוחלטת!! הטעות הזו נובעת בשל מיקומו בלוח החשמל, בעיקר בלוח חשמל ביתי שלרוב יש ממסר פחת אחד על כל המתקן החשמלי. ומאחר ויש ביכולתו להשבית לוח חשמלי שלם או חלק ניכר ממנו (שדה חשמלי) ולנתק את מקור המתח לצרכנים המוזנים דרכו מכאן הנטייה לטעות בשמו ובתפקידו. בניגוד למא"זים שמגינים בזמן קצר חשמלי (הגנה מגנטית) או במצב של עומס יתר (הגנה תרמית), בוודאי נבין מכאן שייעודו של ממסר הפחת הוא אחר מזה של המא"ז הראשי בלוח החשמל או בשדה החשמלי.

וכאן המקום להסביר:

ממסר הפחת הינו רכיב חשמלי בעל חשיבות עליונה במערכת ההגנה במתקן חשמלי (לוח חשמל).
הוא מקווי ההגנה הראשוניים לשמור על חיינו מפני התחשמלות!! ובמקרים מיוחדים הוא אפילו ההגנה היחידה!! כגון: מקומות בהם יש התנגדות גבוהה של הארקה לאדמה ורק בהיתר מיוחד של חברת חשמל יהיה ניתן לקבל חיבור מתח למתקן החשמלי כשהוא מוגדר "פחת כהגנה בלעדית".

ברגע האמת בסכנת התחשמלות הוא ינתק את מקור המתח לעיתים עוד לפני שנתחשמל!!
כגון: בתקלה הנקראת "מתח צף" עלולה לקרות בצרכן מתכתי (לדוגמא תנור) כאשר מוליך הפזה השתחרר ממקומו ונוגע בגוף הצרכן, אזי ממסר הפחת יחוש בתקלה (זליגת הזרם החשמלי מהפזה להארקה) וינתק את מקור המתח למעגל החשמלי. ובמקרה של התחשמלות ממש.. הוא ינתק את מקור המתח למעגל החשמלי לפני הגעת זרם חשמלי בגודל של 30mA שהוא קטלני עבור בני אדם!!

במקרים רבים, ממסר הפחת מהווה הגנה ראשית למתקן חשמלי שלם (לוח חשמל), על פי רוב נראה זאת בלוחות חשמל ביתיים.
כמו כן, ממסר הפחת יכול להוות הגנה לשדה חשמלי (קבוצת צרכנים עם מא"ז ראשי וממסר פחת משלהם) בזמן שאותו שדה חשמלי הוא רק חלק קטן מתוך מתקן חשמלי גדול שמחולק לשדות רבים, על פי רוב נראה זאת בלוחות חשמל תעשייתיים. ואם כבר הזכרנו לוחות חשמל תעשייתיים נציין שישנם מקרים בהם יש פטור מ..לשים ממסר פחת, כגון: בשדה מאור או בשדה חדרי קירור של סופר-מרקט או אולם אירועים על-מנת להבטיח רצף של הספקת חשמל לצרכים ע"י צמצום התקלות שמפילות ממסר פחת, כגון: זליגה מהאפס להארקה. (ע"פ שיקול מהנדס חשמל).

ובמקרים מסוימים על פי דרישה ותכנון מיוחד ממסר הפחת יכול להוות הגנה למעגל חשמלי יחיד דהיינו עבור צרכן אחד בלבד!! שהוא קרוי שדה בפני עצמו מתוך מתקן חשמלי ביתי (לוח חשמל ביתי) שקיים בו ממסר פחת משל עצמו, כגון: נניח שיש לנו בית גדול "וילה" לצורך העניין, ובוילה ישנו מזגן מרכזי שמספק קירור לכל חללי הבית.

במקרה של תקלת חשמל במגעים של המזגן שמפילה את ממסר הפחת שהיא זליגה מאפס להארקה ככה שגם אם ננתק את המא"ז המזין (פזה) של המזגן, זה לא יעזור לנו שהרי הפחת ימשיך ליפול. אין לנו שום עניין שיושבת כל הבית בזמן שהמזגן מושבת זה הרי אבסורד!!! הפתרון לבעיה זו יהיה ממסר פחת עבור אותו צרכן בלבד!!!
כך שבמידה ותקרה תקלת חשמל כזו הבית ימשיך לחיות כרגיל לחלוטין ועל שאר הצרכנים בבית ובנק' החשמל תהיה הגנת ממסר פחת משלהם כדת וכדין!!

וישנם מקרים בהם נשים ממסר פחת עם רגישות גבוהה יותר לתקלות חשמל וזמן תגובה מהיר יותר, כגון: בגן ילדים.. זרם חשמלי שהוא מתחת ל-30mA לא יגרום נזק לאדם בוגר אך יכול להיות קטלני בהחלט עבור ילד קטן!! מאחר וגוף של ילד קטן מהווה פחות התנגדות לזרם חשמלי מאדם בוגר. לכן, בגן ילדים נתקין ממסר פחת עם רגישות גבוהה פי שתיים לפחות לזליגות זרם חשמלי וזמן תגובה פי שתיים מהיר יותר (ניתוק מקור מתח) כדי לשמור על היקרים לנו מכל בזמן אמת!! מה גם ישנה גם אופציה לשים ממסר פחת כזה אפילו בבית לשקע מסוים או מספר שקעים כאשר קיים חשש למגע ידם של ילדים קטנים ובו זמנית השקע (תקני כמובן) גם נחוץ מבחינה טכנית לבית, וכל זאת על-מנת למגר בכל מכל סכנת התחשמלות.

עיקרון פעולתו:

ממסר פחת מבוסס ביסודו על חוק קירכהוף. "סכום הזרם החשמלי הנכנס למתקן/צרכן חשמלי שווה לסכום והזרם היוצא ממנו", ואם סכומם של הזרמים שווה הווה אומר שהשדה האלקטרומגנטי על המוליך שדרכו נכנס הזרם החשמלי שווה בערכו ובכוחו לשדה האלקטרומגנטי על המוליך ממנו יוצא הזרם החשמלי!!!

מאחר והשדות האלקטרומגנט שווים בגודלם ובכוחם יוצא מכאן שזה מבטל את כוחו של זה, ומצב זה מעיד על תקינות המתקן/השדה/המעגל החשמלי. לכן, צריכת החשמל תמשיך באופן רציף וסדיר ותקני ובמידה ותהיה זליגת זרם חשמלי דהיינו מהפזה להארקה או מהאפס להארקה, אזי ייווצר מצב של חוסר איזון בשדות האלקטרומגנט ויגבר כוחו של אחד מהם על כוחו של האחר. מצב זה של הפרת איזון בין הכוחות של השדות האלקטרומגנטים הוא זה שיגרום למפלתו של ממסר הפחת.. הווה אומר תקלת חשמל!! הווה אומר נתק!!

למה דומה הדבר??

לו ייצוייר שיש לנו שני שוורים שווי ערך בכוחם ובגודלם. ובעת שהם עומדים אחד מנגד האחר ומצמידים ראשים בניסיון להדוף אחד את חברו, אזי יווצר מצב סטטי ששניהם עומדים במקום בלי לזוז מאחר וזה מבטל את כוחו של זה!!
וברגע של היסח הדעת אם יעמד אחד מהם ולו לשבריר שניה יגבר כוחו של האחר על חבירו ויכניעו.. זהו משל מצויין לעיקרון פעולתו של ממסר הפחת.

ומעיקרון פעולתו של ממסר הפחת אנו למדים עוד פרט חשוב עליו:

אע"פ שאין מוליך הארקה נכנס דרכו או מחובר אליו בדרך כל שהיא, הוא עובד במקביל עם מוליך הארקה כמו צמד חברים שמשתפים פעולה זה עם זה. ומכאן אנו למדים על חשיבות "מוליך הארקה" שכן בשורה התחתונה הארקה היא זו שמגינה עלינו ומצילה חיים וממסר הפחת הוא אמצעי עזר להגנת הארקה. קיימות כמה שיטות של הגנות הארקה אך לא כאן המקום להרחיב אלא רק לקבל מושגים וידיעות על כל מה שעופף אותנו 24 שעות ביממה ו- 365 ימים בשנה. שכן החשמל הוא חלק בלתי נפרד מחיינו וכמו כן קווי ההגנות ששומרות ומגינות עלינו מפניו. ועל כן ראיתי לנכון להתמקד בעניין ממסר הפחת ובעזרת השם יתברך במאמרים הבאים נתמקד על כל נושא בנפרד וככה נגבש תמונה שלמה ויפה לכל נושא החשמל על כל מרכיביו.

קידום אתרים אורגני קידום אתרים אורגני

השאר פרטים ונחזור אליך