על ההבדלים בין קצר חשמלי ועומס יתר וכיצד ניתן למנוע את שניהם

אין ספק שכניסת החשמל לחיינו במהלך המאה ה-20 תרמה רבות לשיפור האיכות שלהם. מכשירים חשמליים כמו למשל מקרר או תנור אפיה, עשו מהפכה של ממש בתחום המזון; מכשירים חשמליים כמו שואב אבק, טלוויזיה או מכונת כביסה, הפכו אותם לנוחים יותר; ומכשירים חשמליים כמו פן או מכונת גילוח חשמלית, עוזרים לנו לשמור גם על שגרת טיפוח אישית.
אולם מכשירים חשמליים פירושם גם סכנה. אם הם מתקלקלים או שיש בעיה ברשת החשמל אליה הם מחוברים, עלולה להיגרם שריפה או שהם עלולים לחשמל את מי שנוגע בהם ולגרום לסכנת חיים. לכן, בכדי להימנע ממצבים אלה, כדאי להבין קצת יותר על החשמל וכיצד הוא פועל.
תקלות בחשמל נחלקות לשתיים עיקריות: קצר חשמלי ועומס יתר. קצר יכול להיגרם מכמה סיבות, למשל מכבל חשמל שרוף או פגום או ממכשיר חשמלי תקול. סיבה נוספת היא עומס יתר, שמתרחש כאשר כמה מכשירים עובדים במקביל על אותו מתח חשמל ויוצרים עליו עומס כל כך גדול עד שהוא פשוט קורס. מכאן אנו למדים שכל עומס יתר גורם לקצר חשמלי, אך לא כל קצר חשמלי נוצר מעומס יתר על מערכת החשמל. אבל לא משנה מה הסיבה, קצר חשמלי ועומס יתר מתבטאים בדרך כלל בקפיצה של החשמל באזור מסוים או בכל הבית. בדרך כלל לא ניתן להשיב את החשמל לפעולה עד לאיתור מדויק של הבעיה וטיפול בה.

כיצד ניתן לאתר את הבעיה ולפתור אותה?
איתור הבעיה מתבצע דבר ראשון על ידי ניתוק כל מכשירי החשמל בבית. בשלב הבא מרימים את המפסקים בארון החשמל באופן הדרגתי, אחד אחד, עד לגילוי האזור בו נגרמה התקלה. לאחר שמבינים מהיכן נגרם הקצר החשמלי או עומס היתר, ניתן לטפל במכשיר עצמאית (בהנחה כמובן שיש לכם את הידע והכישרון לכך), או להזמין חשמלאי מוסמך לביצוע עבודות חשמל שיתקנו את הבעיה.
חשוב לדעת, תמיד! שחשמל זה לא משחק ילדים ואם לא יודעים מה לעשות איתו או כיצד לטפל בו, אסור לגעת בו. במקרה כזה חובה להזמין חשמלאי מוסמך שיטפל בבעיה. אך גם אם מבינים דבר או שניים בחשמל, זכרו שאין להתקרב אל לוח החשמל או למכשיר החשמלי התקול כשאתם יחפים או עם ידיים רטובות. במידה והבעיה מתגלה בלילה ניתן להזמין שירותים של חשמלאי 24/7.

כיצד ניתן למנוע עומס יתר או את הקצר החשמלי הבא?
בכדי למנוע עומס יתר, כל מה שיש לעשות הוא להקפיד אלו מכשירי חשמל מפעילים ומתי ולא להפעיל יותר מדי במקביל, בטח לא כאלה זוללי אנרגיה, כמו מזגן, מכונת כביסה ותנור אפיה יחד. מכשירי חשמל זללנים מומלץ לפזר בכל רחבי הבית מבלי להעמיס על שקע אחד. אפשר גם להחליף את כל מכשירי החשמל לכאלה שהם חסכוניים באנרגיה.
מניעת קצר חשמלי קצת יותר מורכבת, ולשם כך יש לנקוט במספר פעולות:
רצוי להימנע כמה שיותר משימוש בכבלים מאריכים או במפצלים שאליהם מחוברים מכשירי חשמל רבים.
חשוב לא לחבר מכשירי חשמל גדולים וכבדים לשקעים שמשמשים מוצרי חשמל קטנים. חיבור כזה עלול להרוס את הבידוד של חוטי החשמל בשקע.
רצוי שלא להציב מכשירים חשמליים במקומות או חדרים בעלי לחות גבוהה.
מומלץ להזמין חשמלאי מוסמך לבדיקה שנתית שוטפת, שתכלול גם את רכיבי לוח החשמל. את הבדיקה השנתית כדאי לבצע בחורף או בקיץ, תקופות בהן קיים עומס רב יותר על המערכת והתקלות יכולות לצוץ ביתר קלות.
רצוי גם להזמין חשמלאי מדי 5 שנים לבדיקה מקיפה של כל החיבורים האלקטרוניים בבית.
המלצה נוספת היא להחליף כל 15-20 שנה את כל השקעים בבית. זכרו שגם להם יש בלאי. לפני כן הקפידו לרכוש את השקעים בחנויות או רשתות מוכרות ובעלות שם וודאו שהם מתאימים לתקן הישראלי, אי התאמה עלולה לקצר את חיי המוצר וליצור תקלות בעתיד.
ניתן להתקין גלאי עשן שיתריע במקרה של שריפה וכן להחזיק בבית מטפה לכיבוי אש, שיוכל במקרה הצורך לסייע לכבות שריפה במהירות.
ההמלצה שלנו היא גם לרכוש מגנים ייעודיים למכשירים, כגון אל פסק למחשבים למשל או מגן ברקים, שהם מעין שקעים חיצוניים שמתחברים לשקע החשמלי הקיים ומגנים על מוצרי החשמל המחוברים אליו מפני קפיצות חשמל קטנות או שינויים בזרם החשמל.
אין להתעלם מקפיצות של רשת החשמל. במקרה ויש תחושה של ריבוי קפיצות, אל תהססו להזמין חשמלאי מוסמך 24/7 שיבדוק את הנושא.

חשמלאי מוסמך איציק סייג עוסק בעבודות חשמל מזה כשני עשורים. איציק סייג הוא חשמלאי מעשי וחשמלאי מוסמך שעובד עם המגזר הפרטי והמגזר העסקי בכל רחבי הארץ. איציק מתחייב להעניק לכל לקוח ולקוח שירות אדיב, מקצועי, אמין ויסודי בכל שעה. אתם מוזמנים ליצור קשר עם איציק סייג בכל נושא חשמלי. מובטח לכם מענה מהיר ומיידי לכל תקלה שמפריעה לחיי היומיום שלכם.

באדיבות אתר טוב תודה

קידום אתרים אורגני קידום אתרים אורגני

השאר פרטים ונחזור אליך